Farní knihovna

Římskokatolická farnost – děkanství Nové Město nad Metují

Základní MARC ISBD

Ne vším jsem byl rád : vlastní životopis / Václav Vaško

Od: Vaško, Václav, 1921-2009 [Autor].
Typ materiálu: TextTextVydavatel: Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1999Popis: 398 s., [16] s. obr. příl. : portréty ; 21 cm.ISBN: 8071923893.Předmětová hesla: Vaško, Václav, 1921-2009 | katolíci -- Československo | političtí vězni -- Československo | stát a církev -- Československo | náboženská perzekuce -- Československo | Československo -- společnost a politikaŽánr/Forma: autobiografieSouhrn: Vlastní životopis a současně svědectví, které mapuje naše moderní dějiny. Autorovy osudy totiž v mnohém připomínají cesty, kterými se po druhé světové válce ubírala celá naše společnost. Souhrn: Kniha čtivým a strhujícím způsobem podává obraz naší nedávné historie na příběhu konkrétního člověka, který si prošel rozhodně ne přímočarou a černobílou cestu životem. Autor v knize líčí atmosféru, v níž vyrůstal za první Československé republiky a dospíval za Slovenského státu. Vypráví o problémech, které měl na Slovensku se svým československým původem, o tom, jak se stal katolickým aktivistou, členem Slovenského národního povstání, zajatcem, vězněm gestapa a po osvobození diplomatem. Hovoří o svých zkušenostech z poválečné Moskvy, kde se oženil a narodila se mu dcera, které ale kvůli zvůli komunistického režimu a sledu událostí musel ponechat v Moskvě a viděl je až po více než dvaceti letech. Přibližuje poměry na moskevském velvyslanectví po komunistickém únorovém puči v Československu. Popisuje život na stavbě tunelu pod Letnou, pak v komunistických věznicích, uranových dolech a po amnestii na různých pracovištích. Hovoří o účasti katolíků na Pražském jaru, o perzekuci křesťanů v době "normalizace", o disentu a kolaborantech, o Anežčině svatořečení, pádu komunismu a svobodě znamenající sjednocení jeho vlastní rodiny rozdělené politickými událostmi. Miniportréty charakterizuje četné osobnosti- biskupy, kněze, politiky, prosté lidi, hrdiny, slabochy ale i zrádce, s kterými přišel v různých prostředích do styku. Václav Vaško zemřel v Praze 20.5.2009 ve věku 88 let.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Aktuální umístění Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód Rezervace jednotky
Farní knihovna Nové Město nad Metují
Dostupné 2045989012512
Celkem rezervací: 0

Vlastní životopis a současně svědectví, které mapuje naše moderní dějiny. Autorovy osudy totiž v mnohém připomínají cesty, kterými se po druhé světové válce ubírala celá naše společnost.

Kniha čtivým a strhujícím způsobem podává obraz naší nedávné historie na příběhu konkrétního člověka, který si prošel rozhodně ne přímočarou a černobílou cestu životem.

Autor v knize líčí atmosféru, v níž vyrůstal za první Československé republiky a dospíval za Slovenského státu. Vypráví o problémech, které měl na Slovensku se svým československým původem, o tom, jak se stal katolickým aktivistou, členem Slovenského národního povstání, zajatcem, vězněm gestapa a po osvobození diplomatem.

Hovoří o svých zkušenostech z poválečné Moskvy, kde se oženil a narodila se mu dcera, které ale kvůli zvůli komunistického režimu a sledu událostí musel ponechat v Moskvě a viděl je až po více než dvaceti letech. Přibližuje poměry na moskevském velvyslanectví po komunistickém únorovém puči v Československu. Popisuje život na stavbě tunelu pod Letnou, pak v komunistických věznicích, uranových dolech a po amnestii na různých pracovištích.

Hovoří o účasti katolíků na Pražském jaru, o perzekuci křesťanů v době "normalizace", o disentu a kolaborantech, o Anežčině svatořečení, pádu komunismu a svobodě znamenající sjednocení jeho vlastní rodiny rozdělené politickými událostmi. Miniportréty charakterizuje četné osobnosti- biskupy, kněze, politiky, prosté lidi, hrdiny, slabochy ale i zrádce, s kterými přišel v různých prostředích do styku.

Václav Vaško zemřel v Praze 20.5.2009 ve věku 88 let.

Zatím nikdo nekomentoval.

Přihlaste se do svého účtu pro publikování komentáře.