Farní knihovna

Římskokatolická farnost – děkanství Nové Město nad Metují

Základní MARC ISBD

Trestankyně : příběh Růženy Vackové / Milena Štráfeldová

Od: Štráfeldová, Milena, 1956- [Autor].
Typ materiálu: TextTextVydavatel: Praha : Mladá fronta, 2016Vydání: První vydání.Popis: 371 stran ; 22 cm.Typ obsahu: text Typ nosiče: svazekISBN: 9788020439994.Další název: Příběh Růženy Vackové.Předmětová hesla: Vacková, Růžena, 1901-1982 | 1901-1982 | 20. století | vysokoškolské učitelky -- Česko -- 20. století | historičky umění -- Česko -- 20. století | politické vězeňkyně -- Česko -- 20. století | oběti nacismu -- Česko -- 1939-1945 | oběti komunismu -- Československo -- 1948-1968 | protifašistický odboj -- Česko | protikomunistický odboj -- ČeskoslovenskoŽánr/Forma: české romány | biografické románySouhrn: Autorka se vydává až do dětství Růženy Vackové, sleduje ji během celého života, ale otvírá i osudy jejích budoucích spoluvězeňkyň, věznitelů i přátel. Během dvacátých a třicátých let Růžena v Praze studuje a pak učí dějiny umění a klasickou archeologii, poznává kulturní a intelektuální scénu té doby a dělá si intelektuálně i politicky "jasno". I když je za války zatčena a odsouzena a ve vězení prožije konverzi, zásadním momentem jejího života se stane až poválečný vývoj: o práci na fakultě přichází, když se zastane studentů protestujících proti komunistickému puči a v roce 1952 je odsouzena k dlouholetému vězení za "špionáž ve prospěch Vatikánu". V ženské věznici v Pardubicích pak z Růženiny aktivity vzniklo cosi pozoruhodného, na co tamější vězeňkyně vzpomínaly, totiž Růženina "záchodová univerzita" - tajné improvizované kulturně vzdělávací přednášky, které jim zde pomohly udržet osobnostní integritu. Morální a intelektuální autoritou i psychickou oporou jim byla právě Růžena, která zůstala jednou z nejdéle vězněných "politických", neboť odmítla zažádat o milost, takže byla nakonec propuštěna až v roce 1967, a až do své smrti zůstala zastánkyní názoru, že zlo nelze potírat zlem...Souhrn: Životopisný román o výrazné osobnosti českého katolického disentu Růženě Vackové, historičce umění a divadelní kritičce, ale především vězeňkyni svědomí, která v komunistických kriminálech strávila dlouhé roky až hluboko do šedesátých let.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Aktuální umístění Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód Rezervace jednotky
Farní knihovna Nové Město nad Metují
Dostupné 2045989032459
Celkem rezervací: 0

Autorka se vydává až do dětství Růženy Vackové, sleduje ji během celého života, ale otvírá i osudy jejích budoucích spoluvězeňkyň, věznitelů i přátel. Během dvacátých a třicátých let Růžena v Praze studuje a pak učí dějiny umění a klasickou archeologii, poznává kulturní a intelektuální scénu té doby a dělá si intelektuálně i politicky "jasno". I když je za války zatčena a odsouzena a ve vězení prožije konverzi, zásadním momentem jejího života se stane až poválečný vývoj: o práci na fakultě přichází, když se zastane studentů protestujících proti komunistickému puči a v roce 1952 je odsouzena k dlouholetému vězení za "špionáž ve prospěch Vatikánu". V ženské věznici v Pardubicích pak z Růženiny aktivity vzniklo cosi pozoruhodného, na co tamější vězeňkyně vzpomínaly, totiž Růženina "záchodová univerzita" - tajné improvizované kulturně vzdělávací přednášky, které jim zde pomohly udržet osobnostní integritu. Morální a intelektuální autoritou i psychickou oporou jim byla právě Růžena, která zůstala jednou z nejdéle vězněných "politických", neboť odmítla zažádat o milost, takže byla nakonec propuštěna až v roce 1967, a až do své smrti zůstala zastánkyní názoru, že zlo nelze potírat zlem...

Životopisný román o výrazné osobnosti českého katolického disentu Růženě Vackové, historičce umění a divadelní kritičce, ale především vězeňkyni svědomí, která v komunistických kriminálech strávila dlouhé roky až hluboko do šedesátých let.

Zatím nikdo nekomentoval.

Přihlaste se do svého účtu pro publikování komentáře.