Farní knihovna

Římskokatolická farnost – děkanství Nové Město nad Metují

Základní MARC ISBD

Jan XXIII. / Jaroslav Hranička

Od: Hranička, Jaroslav [Autor].
Typ materiálu: TextTextEdice: Portréty ; sv. 17.Vydavatel: Praha : Svoboda, 1966Popis: 180 s.Předmětová hesla: Jan XXIII., papež, 1881-1963 | Katolická církev | 2. vatikánský koncil, 1962-1965 | 20. století | církevní dějiny | Jan XXIII., 1881-1963 | životopisy | církev římskokatolická | Vatikán, církevní stát | papež | životopisySouhrn: Biografická studie navazuje na kandidátskou disertační práci V. Gardavského "Katolicismus a Německo" z r. 1964. Analyzuje problémy katolické církve dvacátého století; neomezuje se na život a dílo Jana XXIII. Jeho hlavní přínostkví v tom, že v západním buržoazním světě navrhuje prostředky k mírové synchronizaci světa. V encyklice "Pacem in terris" usiluje o vytvoření "světové ideologie", jež určité hodnoty, např. mír a koexistenci, klade na nejvyšší stupeň obecně uznávané hierarchie hodnot. Tyto cíle se snaží realizovat z hlediska tradiční křesťanské antropologie a sociální nauky církve. Nemohl však dohlédnout ze svého stanoviska křesťana, že model "křesťanské demokracie" tvoří pouhou variantu buržoazní společnosti, ač se zavedením univerzalizujících forem soukromého vlastnictví snaží vymanit lidskou společnost z partikulárních vztahů kapitalismu. Socialismu a dějinnému pohybu nerozuměl. Druháčást podává jednak výňatky z myšlenek, projevů a dokumentů Jana XXIII., jednak soudy o jeho díle.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Aktuální umístění Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód Rezervace jednotky
Farní knihovna Nové Město nad Metují
Dostupné 2045989001004
Celkem rezervací: 0

Obsahuje přehled dokumentů pontifikátu Jana XXIII

Přehl. dokumentů pontifikátu Jana XXIII.

Obsahuje bibliografii a rejstřík

Biografická studie navazuje na kandidátskou disertační práci V. Gardavského "Katolicismus a Německo" z r. 1964. Analyzuje problémy katolické církve dvacátého století; neomezuje se na život a dílo Jana XXIII. Jeho hlavní přínostkví v tom, že v západním buržoazním světě navrhuje prostředky k mírové synchronizaci světa. V encyklice "Pacem in terris" usiluje o vytvoření "světové ideologie", jež určité hodnoty, např. mír a koexistenci, klade na nejvyšší stupeň obecně uznávané hierarchie hodnot. Tyto cíle se snaží realizovat z hlediska tradiční křesťanské antropologie a sociální nauky církve. Nemohl však dohlédnout ze svého stanoviska křesťana, že model "křesťanské demokracie" tvoří pouhou variantu buržoazní společnosti, ač se zavedením univerzalizujících forem soukromého vlastnictví snaží vymanit lidskou společnost z partikulárních vztahů kapitalismu. Socialismu a dějinnému pohybu nerozuměl. Druháčást podává jednak výňatky z myšlenek, projevů a dokumentů Jana XXIII., jednak soudy o jeho díle.

Zatím nikdo nekomentoval.

Přihlaste se do svého účtu pro publikování komentáře.