Farní knihovna

Římskokatolická farnost – děkanství Nové Město nad Metují

Základní MARC ISBD

Dokonalá svoboda / Maria Calasanz Ziescheová ; přebal, vazba a graf. úprava Vladimír Vimr

Od: Ziesche, Maria Calasanz, 1923-2001 [Autor].
Typ materiálu: TextTextVydavatel: Praha : Portál, 1991Vydání: 1. vyd.Popis: 189 s. ; 21 cm.ISBN: 808528202X.Předmětová hesla: Hermannus, Augiensis, 1013-1054 | Heřman z Reichenau, blahoslavený, 1013-1054 | benediktini -- 11. století -- Německo | řeholní život | Reichenau (Německo : ostrov)Žánr/Forma: biografické románySouhrn: Román o Heřmanovi z Altshausenu, mnichovi a učenci z 11.století, který přes velké tělesné postižení dosáhl vnitřní svobody.Souhrn: V mládí tento člověk zcela ochrnul a byl odkázán na pomoc druhých. Dokázal však využít svých duševních schopností a všeho, co nabízela knihovna kláštera v Reichenau u Bodamského jezera. Pílí, pokorou a dobrotou odzbrojil i ty, kteří mu nebyli nakloněni a získal ohlas i v církevních kruzích. Románové vyprávění je zajímavé i přes svoji jednoduchou formu vylíčením klášterních poměrů a řadou reálií.Souhrn: Heřman z Altshausenu (1013–1054), středověký šlechtic, jehož v dětství uvrhne obrna na invalidní vozík, se stává jednou z nejdůležitějších postav kláštera v Reichenau, ve kterém žil jako mnich. Je autorem známé modlitby Zdrávas, Královno (Salve Regina) a notového přepisu gregoriánského chorálu. Ve své době byl velkým učencem – nebyla mu cizí hudba, matematika, astronomie. V románu Dokonalá svoboda k nám tato významná osobnost promlouvá svým životem. Ačkoliv čtyři desetiletí jeho života probíhala v tichu a osamělosti ostrovního kláštera a v omezenosti těžkého ochrnutí, je vzrušující číst, jak se mladý švábský hraběcí syn probojovával k radostnému přijetí svého osudu a jak ze svého ubohého života postupně vytváří velké a svobodné bytí. Ochrnulého Heřmana doprovázejí láska a věrnost, ale zakouší též mnoho ústrků, nepřízně a závisti. Vším, co ho potkává, se stále více stává radostným bohatým chudákem, který je schopen obdarovat druhé. Mnich Heřman obdarovával nejen své spolubratry na ostrově Reichenau, má mnoho co říci a dát i dnešním lidem. Ukazuje, jak najít odpověď na otázku po smyslu bytí a utrpení, které vstupuje do každého lidského života.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Aktuální umístění Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód Rezervace jednotky
Farní knihovna Nové Město nad Metují
Dostupné 2045989012901
Celkem rezervací: 0

Přehl. lit.

Přel. z něm.

Román o Heřmanovi z Altshausenu, mnichovi a učenci z 11.století, který přes velké tělesné postižení dosáhl vnitřní svobody.

V mládí tento člověk zcela ochrnul a byl odkázán na pomoc druhých. Dokázal však využít svých duševních schopností a všeho, co nabízela knihovna kláštera v Reichenau u Bodamského jezera. Pílí, pokorou a dobrotou odzbrojil i ty, kteří mu nebyli nakloněni a získal ohlas i v církevních kruzích. Románové vyprávění je zajímavé i přes svoji jednoduchou formu vylíčením klášterních poměrů a řadou reálií.

Heřman z Altshausenu (1013–1054), středověký šlechtic, jehož v dětství uvrhne obrna na invalidní vozík, se stává jednou z nejdůležitějších postav kláštera v Reichenau, ve kterém žil jako mnich. Je autorem známé modlitby Zdrávas, Královno (Salve Regina) a notového přepisu gregoriánského chorálu. Ve své době byl velkým učencem – nebyla mu cizí hudba, matematika, astronomie. V románu Dokonalá svoboda k nám tato významná osobnost promlouvá svým životem. Ačkoliv čtyři desetiletí jeho života probíhala v tichu a osamělosti ostrovního kláštera a v omezenosti těžkého ochrnutí, je vzrušující číst, jak se mladý švábský hraběcí syn probojovával k radostnému přijetí svého osudu a jak ze svého ubohého života postupně vytváří velké a svobodné bytí. Ochrnulého Heřmana doprovázejí láska a věrnost, ale zakouší též mnoho ústrků, nepřízně a závisti. Vším, co ho potkává, se stále více stává radostným bohatým chudákem, který je schopen obdarovat druhé. Mnich Heřman obdarovával nejen své spolubratry na ostrově Reichenau, má mnoho co říci a dát i dnešním lidem. Ukazuje, jak najít odpověď na otázku po smyslu bytí a utrpení, které vstupuje do každého lidského života.

Zatím nikdo nekomentoval.

Přihlaste se do svého účtu pro publikování komentáře.